اعمال شب لیله الرغائب+ثواب

اعمال شب لیله الرغائب+ثواب

اعمال شب لیله الرغائب+ثواب
تعداد بازديد : 308

اعمال شب لیله الرغائب+ثواب

سایت آگهی طلاب: شب جمعه اول ماه رجب را لیلة الرغائب می‏ گویند و برای آن اعمالی از حضرت رسول صلی الله علیه و آله با فضیلت بسیار وارد شده است.

اولین شب جمعه ماه مبارک رجب، شب لیله الرغائب است که شیخ عباس قمی در کتاب شریف مفاتیح الجنان به اعمال این شب چنین اشاره کرده است:

بدان که شب جمعه اول ماه رجب را لیلة الرغائب می‏ گویند و از برای آن عملی از حضرت رسول صلی الله علیه و آله وارد شده با فضیلت بسیار که سید در اقبال و علامه در اجازه بنی زهره نقل کرده‏ اند.

از جمله فضیلت او آنکه گناهان بسیار به سبب او آمرزیده شود و آنکه هر که این نماز را بگذارد، چون شب اول قبر او شود، حق تعالی بفرستد ثواب این نماز را به سوی او به نیکوتر صورتی با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح؛ پس با وی گوید: ای حبیب من، بشارت باد تو را که نجات یافتی از هر شدت و سختی.


(میت) گوید: تو کیستی؟ به خدا سوگند که من رویی بهتر از روی تو ندیدم و کلامی شیرین‏تر از کلام تو نشنیده‏ام و بویی بهتر از بوی تو نبوییدم.

(آن زیبارو) گوید من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردی؛ آمدم امشب به نزد تو تا حق تو را أدا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قیامت؛ پس خوشحال باش که خیر از تو معدوم نخواهد شد هرگز.

    

و کیفیت (اعمال) آن چنان است که روز پنجشنبه اول آن ماه را روزه می‏داری؛ چون شب جمعه داخل شود، ما بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز می‏ گذاری؛ هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت از آن یک مرتبه حمد و سه مرتبه إنا أنزلناه و دوازده مرتبه قل هو الله أحد می‏ خوانی.

و چون فارغ شدی از نماز هفتاد مرتبه می‏ گویی:

‏اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ (وَ آلِ مُحَمَّدٍ)

پس به سجده می ‏روی و هفتاد مرتبه می‏ گویی: ‏

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلاَئِکَةِ وَ الرُّوحِ     

پس سر از سجده بر می‏ داری و هفتاد مرتبه می‏ گویی: ‏

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ‏ 

پس باز به سجده می‏ روی و هفتاد مرتبه می‏ گویی: ‏

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلاَئِکَةِ وَ الرُّوحِ‏

        

پس حاجت خود را می‏طلبی که إن شاء الله برآورده خواهد شد.

 

 آداب شب لیلة الرغائب و ثواب اعمال

 

 

تاريخ انتشار : 30 / 11 / 1399 ساعت: